Yandex.Metrica

איך מנצחים ב-2048?


לפני מספר חודשים, משחק הרשת 2048 נכנס לתמונה בסערה, וגרם להתמכרות רבתי בכל רחבי העולם. דומה כי כל אדם שהתנסה בכך יוכל להעיד על שעות ארוכות של מאמץ, בניסיון להתמודד עם המשימה שנראית פשוטה מאד על הנייר: להגיע למספר הנכסף על שמו נקרא המשחק. וכך, מה שנראה בתחילה כמו משימה המבוססת על לא מעט מזל, מצריך תכנון אסטרטגי מוקפד, וכמויות "מסחריות" של מחשבה.

לפניכם, מספר טיפים חשובים בדרך לצליחת האתגר המשמעותי שמציב המשחק הפופולארי 2048 בפני המשחקים בו, לרבות בחירת אסטרטגיה נכונה, הגדרת שיטה ואפילו סיוע של אלגוריתם.

בקצרה: חוקי המשחק

2048, ממש על קצה המזלג, מציב את השחקן אל מול לוח בעל 16 משבצות, שתיים מתוכן צבעוניות וכוללות מספרים. באמצעות החצים, יכול השחקן להזיז את הקוביות לכל אחד מארבעת הכיוונים, כאשר הכלל המנחה הוא שמפגש בין שתי קוביות בהן אותו מספר יביא לצירופן לכדי קוביה אחת, המהווה הסכום המתמטי שלהן. המטרה שניצבת בפני השחקן, והיא הכול חוץ מפשוטה, היא ליצור קוביה אחת בעלת המספר 2048, וזאת לפני שלוח המשחק יתמלא לחלוטין בקוביות, כך שלא תתאפשר תזוזה של אף אחת מהן. במצב הזה, שמתרחש לרוב לאחר מספר דקות של משחק, השחקן נפסל ועליו להתחיל את האתגר מההתחלה.

המנגנון של המשחק, וזו הנקודה החשובה ביותר, הוא הכול חוץ ממקרי. המדובר הוא באלגוריתם מתמטי, אשר הפיתרון לו, כמובן, מתמטי (גם אם אין צורך, כמובן, בחישובים מורכבים יתר על המידה, וגם לא במחשבון). האתגר ההולך וגובר הביא ללא מעט מדריכים המפורטים באתרי האינטרנט השונים, סרטונים המבטיחים לגלות כיצד ניתן להגדיל את הסיכויים לניצחון ואפילו אלגוריתמים ממוחשבים שונים, שנועדו לפתור כל לוח משחק באופן אוטומטי, באמצעות מחשב. הנה מספר טכניקות שיסייעו לכם, השחקנים הממוצעים, בפיתרון:

הכול מתחיל מהפינות

אז באיזו אסטרטגיה ניתן לבחור על מנת לפצח את האתגר של 2048? ובכן, כל מומחה למשחק יטען שהאסטרטגיה צריכה להיות התמקדות בפינות הלוח, כלומר, הזזה של הריבועים הצבעוניים לאחת מפינות הלוח. רוב השחקנים ימליצו על בחירה בפינה התחתונה ביותר, ומיקום הקוביות בעיקר לצד ימין או שמאל.

השאיפה, בהמשך לכך, היא שהמספר הגבוה ביותר הנמצא על הלוח יהיה ממוקם באותה הפינה. נכון, כמעט תמיד אין המדובר במשימה פשוטה, שעה שנדרש לקחת סיכונים ולהזיז את הריבוע הגבוה מהפינה, אך בבחינת אסטרטגיה ראשונית זה הקו שצריך לבחור בו. כאשר יש חריגה מהתוכנית, מומלץ לנסות להזיז את הריבוע לכיוון שיעניק את התוצאה הטובה ביותר, ומיד לאחר מכן לנסות להשיב אותו לפינה.

שיטה יעילה נוספת, אליה צריך לשאוף גם כן, היא יצירת טור או שורה אחת שיכללו בתוכם מספרים גבוהים יחסית, מתוך מטרה לחבר אותם בהמשך הדרך למספרים גבוהים עוד יותר. גם במקרה הזה, מומלץ מאד לשאוף למקם את המספר הגבוה ביותר מבין אלה הממוקמים על הלוח בפינה. דגש משמעותי אחר הוא על "העלמת" רוב המספרים הקטנים יותר לתוך אלה הגדולים יותר, בעיקר מכיוון שעודף מספרים קטנים מקשה על יכולת התמרון, ומגדיל את הסיכויים להיפסל.

אז למה שלא תנסו?

לא מן הנמנע שכל השיטות, האלגוריתמים או הטכניקות שהובאו כאן יעלו חשש מסוים אצלכם. הוא בהחלט לא מוצדק: מעבר לכל הכללים והשיטות, 2048 נחשב למשחק פשוט במיוחד, שניתן להבין את המהות שלו תוך מספר סיבובים בלבד. גם אלה שחוששים ממתמטיקה, או סבורים שאין להם "ראש ריאלי", צפויים להתמכר מהר מאד.

אתם מוזמנים לעשות זאת באמצעות האתר, ולראות אם גם אתם מצליחים לעמוד במשימה שמעמיד בפניכם המשחק שנחשב כיום לאחד הפופולאריים ביותר בעולם כולו.

לחצו כאן כדי להתחיל לשחק!